Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Ζάντες - Ελαστικά

Thread Tools
 
Old 02-28-2012, 12:53 AM
  #11  
Registered User
Thread Starter
 
Aceman1925's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Location: Piraeus - Hellas
Posts: 102
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Υπολογιστής μεταβολής διαστάσεων ελαστικών
Σκέφτεστε να αντικαταστήσετε τα ελαστικά του αυτοκινήτου σας με κάποια άλλα, μεγαλύτερης διάστασης; Κάντε εδώ τους απαιτούμενους υπολογισμούς και βρείτε τη διάσταση που ταιριάζει στην περίπτωσή σας.


http://www.autobild.gr/index.php?static=tyre
Old 02-28-2012, 03:28 AM
  #12  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μπράβο για τον χρόνο και τον κόπο που αφιέρωσες φίλε μου για την δημιουργία αυτού του τόπικ.

Πολύ καλή δουλειά

Κωνσταντίνος.
Old 02-28-2012, 03:28 AM
  #13  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 02-28-2012, 05:04 AM
  #14  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γιατρέ μου...συγχαρητήρια!!!!
Old 02-28-2012, 05:36 AM
  #15  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ωραιος ο γιατρος
Old 02-28-2012, 10:57 AM
  #16  
Registered User
Thread Starter
 
Aceman1925's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Location: Piraeus - Hellas
Posts: 102
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

οριστε και κατι φρεσκο!

Τη νέα ετικέτα, που θα είναι υποχρεωτική από το Νοέμβριο του 2012, παρουσίασε η Goodyear στην Ελλάδα, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Ελληνικό Μουσείο Αυτοκινήτου στην Αθήνα.



Τρία είναι τα στοιχεία που αναγράφονται (και αξιολογούνται) σε αυτήν την ετικέτα:
Η αντίσταση κύλισηςG και φθάνει μέχρι το (καλύτερο) Α. Μεταξύ δύο ελαστικών Α και G τα οφέλη μπορούν να φθάσουν και το 7,5% σε κατανάλωση, κάτι που μεταφράζεται σε περίπου 300 ευρώ στη διάρκεια ζωής του ελαστικού. Σε ευρύτερη κλίμακα τα οφέλη αυτά μεταφράζονται σε 20 εκατ. τόνους CO2 και 10 δισ. ευρώ.
(Α). Είναι η απαγωγή της ενέργειας, καθώς το ελαστικό παραμορφώνεται κατά την κύλισή του. Μετριέται στο εργαστήριο σε όργανο μεγάλου τυμπάνου και η κλίμακα βαθμονόμησης
Η πρόσφυση στο βρεγμένοG η διαφορά στην απόσταση ακινητοποίησης από τα 80 χλμ. μπορεί να φθάσει μέχρι και τα 18 μ. (Β). Αφορά την ικανότητα του ελαστικού να μεταδίδει δυνάμεις σε υγρή επιφάνεια. Αποτελεί ένα δείκτη ασφάλειας που σχετίζεται άμεσα με το φρενάρισμα, το κράτημα, αλλά και την υδρολίσθηση.
Ο εξωτερικός θόρυβοςdB). Αναφέρεται το όριο ανάλογα με τη συγκεκριμένη διάσταση ελαστικού, ενώ τα δύο και τρία «κύματα» αντιστοιχούν σε 3 και 6 dB επιπλέον θορύβου. (Γ) που παράγεται κατά την κύλιση του ελαστικού. Μετριέται σε ντεσιμπέλ


http://www.4troxoi.gr/default.php?pn...3&art_id=14088
Old 02-29-2012, 06:12 AM
  #17  
Registered User
Thread Starter
 
Aceman1925's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Location: Piraeus - Hellas
Posts: 102
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by blondie_s2k
Και επιμένω εγώ...


Originally Posted by blondie_s2k' timestamp='1330484830' post='21461068
Οι 17άρες δηλαδή τι έγιναν? Τις πήρε το Ευρηκα?????
ερε λυσα.Αλλα βεβια, ξανθια εισαι, τι παραπανω να περιμενει κανεις......
Απλα πηρα τα ακρα για να μη μου κοπει ο υρμος.

Αν διαβασεις καπου λεω οτι για 17ρια με βλεπω


Originally Posted by tsatsj
@lalaki, εσυ εισαι ρε?
ο αριθμος που καλεσατε δεν αντιστοιχει σε συνδρομητη.

Originally Posted by blondie_s2k
Γιάννη υπάρχει λόγος που τον ψάχνεις συγκεκριμένα μέσα στις ζάντες και τα ελαστικά?
Του αρεσει η μυρωδια μαλλον
Old 02-29-2012, 09:23 AM
  #18  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δεν παίρνετε τα κουβαδάκια σας να πάτε στα διάφορα...;;; Δεν έχει και internet ο καημένος ο nabu και κάθε φορά που βρίσκει παθαίνει σοκ με τα off-τόπιξ ! Μετά από πολύ καιρό μας αξίωσε ο θεός, ή όποια ανώτερη δύναμη υπάρχει κάπου στον μάταιο τούτο κόσμο, να δημιουργηθεί ένα τόπικ της προκοπής και να απαλλαγούμε επιτέλους από ερωτήσεις όπως "έχω βρει μια ζάντα σε φοβερή τιμή, με offset 15..μου κάνει;;;" ή "μπορώ να βάλω 19άρες στο S;;".. ας μη το κάψουμε άλλο, λοιπόν..

Και για να σε βοηθήσω μιας και είσαι νέος με τα sάκια και να σε ενημερώσω ότι σύμφωνα με την εμπειρία των περισσότερων οδηγών, οι ΟΕΜ 17άρες είναι η καλύτερη λύση. Οι 16άρες έχουν θέμα με τα ελαστικά, καθώς το συγκεκριμένο λάστιχο το οποίο φορούσαν από το εργοστάσιο, είχε ενισχυμένα πλαϊνά και δεν παράγεται πλέον. Είναι λοιπόν πολύ δύσκολο να βρεις ελαστικό που να μη σου δίνει "πλαδαρή" αίσθηση για 16" (εκτός αν κυκλοφορείς με semi), ενώ σε 17άρια λόγω χαμηλότερου προφίλ και μεγαλύτερης γκάμας σπορ ελαστικών, μπορείς να βρεις πιο εύκολα κάτι που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Με τις 18άρες, αν δεν έχεις πρόβλημα με τους θόλους, μπορείς να πας να παίξεις τζόκερ και να είσαι σίγουρος ότι θα κερδίσεις τζακ-ποτ. Η μόνη περίπτωση που το σκέφτεσαι είναι αν το Sάκι, δεν είναι ατμοσφαιρικό, αν και προσωπικά θεωρώ πως πάλι θα έμενα σε 17άρα.
Old 02-29-2012, 01:38 PM
  #19  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Aceman1925
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

συγνωμη απο ολους για το σπαμ μου και οσους παρεσειρα σε αυτο.
εχμπλοντι αδειασε κανα πμ να σε στολισω απο κει


Στο θεμα επιλογη ζαντα/λαστιχο βλεπω σκεφτομαστε το ιδιο!!
τα 17ρια σε συνδιασμο με τα ΤΕΙΝ θα ειναι ταμαμ....και στα παλια 16ρια ενα r1r για κανα φουντωτικο πρωινο...!!

2 στα 2 λάθη για τον νέο

1)Με ΤΕΙΝ ετοιμάσου να πάρεις τα σφραγίσματα στο χέρι (ρε μπας και είσαι οδοντίατρος και μας το κρύβεις)
Αν θες μια ανάρτηση που απλά θα αυξήσει το πουλμουρ σου τότε η επιλογή σου είναι μια χαρά.
Μην απορείς όμως μετά γιατί στρίβεις χειρότερα, ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ, από όταν το είχες με την μαμά.
Από ότι άκουσα για πίστα δεν είσαι οπότε άσε την ΤΕΙΝ για εκεί που προορίζεται

2)16αρια R1R? Βαλε και ένα κατάρτι μετά από πάνω και θα είσαι έτοιμος για όπου φυσάει ο άνεμος.
Καλή γόμα αλλά από πλαϊνό ....
Ακατάλληλο ελαστικό για 16αρα εκτος και αν εισαι της ευθείας, στην 17αρα το συζητάμε

Άλλο? Τι άλλο σκέπτεσαι?
Old 02-29-2012, 02:06 PM
  #20  
Registered User
Thread Starter
 
Aceman1925's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Location: Piraeus - Hellas
Posts: 102
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ευθειας???

Με φωναξε κανεις????

το τιμονι το θελω ή στο κεντο ή αναποδα

ποτε δε μ αρεσαν τα βουνα, γραμμες, σλιπστριμ και αλλα τετοια αγωνιαρικα.
εχω μπει και θα ξαναμπω αν μεινει κανα φραγκο απο τα μπαξιματα που ετοιμαζω αλλα θα το κανω για να μαθω το αμαξι σε ελενχομενο περιβαλλον με καλυτερη ασφαλτο και οχι προσπερνωντας το μπαρμαλαμπρο με το κορολα...

Αναρτησεις εχωμε μια tein και μια koni.Θα δειξει τι θα μεινει πανω.

λαστιχα ειμαι με μια θεοξερη 4δα του πρωην ιδιοκτητη που κανει μονο για χαζολιωσιματα και δε παταω κατω ουτε με 4ρτη(ουτε καν θυμαμαι μαρκα να καταλαβεις...)
εχω αλλη μια 4δα κοντινενταλ σε πολυ καλη κατασταση που μαλλον θα μπει προσωρινα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο σε θεμα ασφαλειας και φυσικα μεχρι να βρω 17ρα που μ αρεσει (seeking patourati one) περαν της μαμα 17 που βαση σχεδιου τη θεωρω overpriced.


Quick Reply: Ζάντες - Ελαστικά



All times are GMT -8. The time now is 12:51 PM.