Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Camber, Caster & Συγκλισεις

Thread Tools
 
Old 01-09-2011, 08:56 AM
  #21  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default


Ι'm back online again

Οι αντιρρήσεις μου αφορούν αυτές τις γραμμές
Originally Posted by eddiex,Jan 5 2011, 01:01 AM
Υπερβολικές τιμές σύγκλισης προκαλούν την αστάθεια του αυτοκινήτου στην ευθεία κίνηση και την ευαισθησία του στο στρίψιμο (κλείνοντας περισσότερο την τροχιά του προς το εσωτερικό της στροφής) με απρόβλεπτες συνέπειες. Υπερβολική απόκλιση έχει ως αποτέλεσμα την τάση του αυτοκινήτου να διατηρεί την ευθεία του πορεία με αποτέλεσμα το «βαρύ» τιμόνι, την άρνησή του να στρίψει
και τα συμπεράσματα που έχω αποκομίσει προέρχονται από προσωπική εμπειρία.
Αν λοιπόν δεν έχει γίνει κάποιο λάθος κατά την μεταφορά αυτών των γραμμών από την πηγή τότε είναι και εκεί λάθος γραμμένα.
Καλά ρε Τεο, αφού ήθελες να ρωτήσεις γιατί δεν το κάνες από την αρχή...μπαμπούλας είμαι ή θα σου πάρω το κεφάλι για κάτι αυτονόητο???

Εδω με πήρε τηλέφωνο ο Μπαρης να με ρωτήσει κάτι περί ευθυγράμμισης και όταν κλείσαμε δεν ήξερα αν βοήθησα πραγματικά όσο μπορούσα επειδή αναλωθήκαμε σε κουβέντα με 1002 παράγοντες
Old 01-11-2011, 01:44 AM
  #22  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2johnyK,Jan 9 2011, 09:56 AM
Οι αντιρρήσεις μου αφορούν αυτές τις γραμμές

και τα συμπεράσματα που έχω αποκομίσει προέρχονται από προσωπική εμπειρία.
Αν λοιπόν δεν έχει γίνει κάποιο λάθος κατά την μεταφορά αυτών των γραμμών από την πηγή τότε είναι και εκεί λάθος γραμμένα.
Προφανώς το άρθρο αναφέρεται σε τιμές μπροσθιοκίνητου, όπως έγραψα παραπάνω, όπως άλλωστε συμβαίνει με τα περισσότερα άρθρα στο νετ. Για μπροσθιοκίνητα σχετικά καλά τα λέει και τα αναφέρει. Εσύ μιλάς για γεωμετρία πίσω κίνησης;;;
Old 01-11-2011, 07:42 AM
  #23  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ntz,Jan 11 2011, 12:44 PM
Προφανώς το άρθρο αναφέρεται σε τιμές μπροσθιοκίνητου, όπως έγραψα παραπάνω, όπως άλλωστε συμβαίνει με τα περισσότερα άρθρα στο νετ. Για μπροσθιοκίνητα σχετικά καλά τα λέει και τα αναφέρει. Εσύ μιλάς για γεωμετρία πίσω κίνησης;;;
Ναι είχα στο μυαλό μου το S2000 όταν πόσταρα γιατί νόμιζα ότι και ο Θεοδόσης αναφέρεται σε αυτές τις γωνίες αναφορικά με το αυτοκίνητο μας.
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Dark_Muppet
S2000 Electronics
0
10-31-2004 05:54 AM
exzeltus
Car and Bike Talk
1
08-18-2003 02:45 PM
Digitool
S2000 Talk
1
12-12-2000 09:59 PM



Quick Reply: Camber, Caster & Συγκλισεις



All times are GMT -8. The time now is 11:45 PM.