Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Περί VSA o λόγος

Thread Tools
 
Old 07-14-2009, 06:45 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Περί VSA o λόγος

Όπως λέει και ο τίτλος λοιπόν περί VSA ο λόγος. Έχω ακούσει αρκετούς από εδώ να λένε ότι στο αποκορύφωμα της οδηγικης τους απόλαυσης προτιμούν να
Old 07-14-2009, 07:04 AM
  #2  
Registered User

 
leftis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: The weasel's nest
Posts: 2,988
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Johny σε αυτη την στροφη μου εχει διπλωσει πολλακις, και ειναι απο τις λιγες στροφες που δεν φοβομαι να μου συμβει αυτο.Οσες φορες μου ετυχε, χωρις κανενα απολυτως δραμα, μαζεψα τον κωλο χωρις παρατραγουδα. Εχει μια μικρη κλιση προς τα εξω ο δρομος που νομιζω το βοηθαει στο να μην αρχιζει τα χαζοψαρεματα.
Τωρα για το παληκαρι, μπορει να ειχε early '06 χωρις ηλεκτρογκαζο. Επισης και μουφες να σου ελεγε και να ειχε το VSA και μαλιστα στο ON, αν ηταν πολλα τα χλμ δεν νομιζω οτι κανει και θαυματα. Δεν γνωριζω ομως καθολου πως συμπεριφερεται το S με VSA οποτε δεν μπορω να εκφερω και σωστη αποψη.


ΥΓ: Να πω και ενα παραπονομο μου. Κανενα απο τα παιδια με VSA τοσα χρονια, δεν εχει κατσει να γραψει 5 πραγματα για το πως αντιδραει και συμπεριφερεται το S με αυτο το ρημαδι στο ON.
Old 07-14-2009, 07:11 AM
  #3  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Το VSA δεν σε αφήνει να κάνεις τετοιες ''τρελλες'' καταστάσεις απευθείας κοβει. Δεν θα τον αφηνε με τίποτα να πλαγιολισθήσει. Το έχω δοκιμάσει απειρες φορές αλλά πάντα πλακώνει τον ''ευαισθητο'' τροχό στα φρένα.

Τωρα υπάρχουν και 06 τα οποία δεν έχουν VSA και DBW πάνω. Στην αρχή του 06 αυτά θεωρούνταν optional.
Old 07-14-2009, 07:14 AM
  #4  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Για πόσα χμ μιλάμε στην είσοδο της συγκεκριμένης στροφής???
Old 07-14-2009, 07:21 AM
  #5  
Registered User

 
leftis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: The weasel's nest
Posts: 2,988
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

χμμμμμ. Δεν εχω κοιταξει ποτε τα χλμ, αλλα... η προηγουμενη δεξια ειναι ανοιχτη και ακολουθει μικρη ευθεια. Σπασμενη 3η, πλακωμα στα φρενα, κατεβασμα 2α και την στριβεις με γκαζι απο πολυ νωρις. Υποθετω γυρω στα 70-80 ειναι η εισοδος.
Old 07-14-2009, 07:21 AM
  #6  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Ας μου επιτραπει να γραψω λιγα λογω της μικρης μου εμπειριας με vsa ενος φιλου μιας και το δικο μου ειναι 05.Καταρχην αποκλειω να ηταν on και να ειχε παρει την α' γωνια που λετε.Με το vsa on το αυτοκινητο δεν σε αφηνει σχεδον καθολου να το πλαγιασεις σε μια στροφη,δλδ οι μοιρες που μιλαμε βαρια πιστευω να ειναι 20-30 ισως να λεω και πολλες,συγκρινοντας το με τις 90 που εισαι καθετα.
Κατευθειαν αυτο που κανει ειναι να ενεργοποιει τα φρενα κοβοντας ταυτοχρονα και γκαζια απο την μηχανη,προσπαθωντας να σε βαλει στην σωστη κατευθυνση.Στιγμιαια και σε κλασματα αισθανομουν τις δαγκανες της καθε μιας ροδας ξεχωριστα να εμπλεκονται η μια μετα την αλλη σε χρονο απιστευτο ωστε το αμαξι να ερθει στην ευθεια.
Ας με διορθωσουν οι κατοχοι vsa αλλα αυτο εισεπραξα σαν εμπειρια.
Old 07-14-2009, 07:25 AM
  #7  
Registered User
 
Heli2000's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Location: Greece / Athens
Posts: 1,021
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μπορώ να σου πω την αποψή μου όντας κάτοχος ενός S με VSA από το 2007
(Δεν θα επεκταθώ στα περί αίσθησης του drive by wire, καθώς δεν είναι το ζητούμενο).

Κατ αρχήν, πιστεύω ότι το VSA μπορεί να σώσει την ζωή σου ή τουλάχιστον το πορτοφόλι σου από ζημιές.
Είναι δε, ο καλύτερος τρόπος να μάθεις το S εκ του ασφαλούς όταν δεν έχεις εμπειρία (τουλάχιστον αυτό ισχύει στην περίπτωσή μου).
Πως λειτουργεί? Με απλά λόγια, όταν το αμάξι φύγει ή σπινάρει, το VSA ενεργοποιεί τα φρένα και σταματά την παροχή καυσίμου. Όσο πιο βίαια είναι η απώλεια ευστάθειας τόσο πιο απότομη και ακαριαία είναι και η αντίδραση του VSA. Πραγματικά θα εκπλαγείς με πόσο γρήγορα γίνεται αυτή η διαδικασία.


Με το VSA είναι πολύ δύσκολο να φύγεις σε στροφή και αυτό είναι που σου δίνει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση να το οδηγήσεις πιο γρήγορα.
Επίσης σου δίνει την δυνατότητα να είσαι πιο χαλαρός στην οδήγηση, κυρίως πάνω σε βρεγμένο ή ολισθηρό οδόστρωμα.

Απενεργοποιείται-ενεργοποιείται με το πάτημα ενός κουμπιού.

Τέλος η οδηγική απόλαυση στο S παραμένει ίδια με ή χωρίς VSA. Παρ΄ολ αυτά για να 'κάνεις αταξίες' εννοείται ότι πρέπει να το απομονώσεις. Προσωπικά όταν θέλω να οδηγήσω πολύ γρήγορα (πάντα εκτός πόλης) το έχω στο on και μόνο όταν ξέρω πολύ καλά την διαδρομή και θέλω να παίξω, το βάζω στο off.

Όπως καταλαβαίνεις, το VSA είναι ένα βοήθημα ασφαλείας. Ούτε μάγκα σε κάνει άλλα ούτε και φλώρο.
Old 07-14-2009, 07:32 AM
  #8  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

[QUOTE=leftis,Jul 14 2009, 07:04 AM]
ΥΓ: Να πω και ενα παραπονομο μου. Κανενα απο τα παιδια με VSA τοσα χρονια, δεν εχει κατσει να γραψει 5 πραγματα για το πως αντιδραει και συμπεριφερεται το S με αυτο το ρημαδι στο ON.
Old 07-14-2009, 07:37 AM
  #9  
Registered User

 
leftis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: The weasel's nest
Posts: 2,988
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Old 07-14-2009, 07:37 AM
  #10  
Registered User
 
Heli2000's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Location: Greece / Athens
Posts: 1,021
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

[QUOTE=leftis,Jul 14 2009, 07:04 AM]ΥΓ: Να πω και ενα παραπονομο μου. Κανενα απο τα παιδια με VSA τοσα χρονια, δεν εχει κατσει να γραψει 5 πραγματα για το πως αντιδραει και συμπεριφερεται το S με αυτο το ρημαδι στο ON.


Quick Reply: Περί VSA o λόγος



All times are GMT -8. The time now is 12:34 PM.