Λιπαντικά - Καύσιμα - Χημικά Πρόσθετα Συζητηση σχετικα με λιπαντικα, καυσιμα και χημικα προσθετα

Υγρα φρένων

Thread Tools
 
Old 07-15-2010, 10:14 PM
  #41  
Registered User
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

http://www.trade-wind.gr/index.php?page=sh...chk=1&Itemid=57

Καλημέρα παιδια....υγρα φρενων αυτα να βάλω?? φτανουν 500ml??
Old 07-15-2010, 10:31 PM
  #42  
Registered User
 
dennis2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 706
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλημέρα κορδελίνο, εγώ είχα βάλει τα ATE super blue racing αλλά δε βλέπω να τα έχει τώρα... Ότι κι αν διαλέξεις πάρε 1 λίτρο γιατί μπορεί να σου λείψουν.

έντιτ: δες μήπως έχει ο Βλεσσίδης motul rbf 600
Old 07-16-2010, 01:03 AM
  #43  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by dennis2k,Jul 15 2010, 10:31 PM
Καλημέρα κορδελίνο, εγώ είχα βάλει τα ATE super blue racing αλλά δε βλέπω να τα έχει τώρα... Ότι κι αν διαλέξεις πάρε 1 λίτρο γιατί μπορεί να σου λείψουν.

έντιτ: δες μήπως έχει ο Βλεσσίδης motul rbf 600
Και εγώ τα super blue βάζω. Ούτως η άλλος σε συσκευασία 1 λίτρου τα δίνουν
Old 07-16-2010, 05:02 AM
  #44  
Registered User
 
dennis2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 706
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λέω στην περίπτωση που πάρει άλλα μιας και αυτή τη στιγμή η trade-wind δεν έχει τα super blue...

A! Τα motul 600 έχουν λίγο καλύτερα specs απ'ότι θυμάμαι.
Old 07-17-2010, 04:57 AM
  #45  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

κ εγω που εχω 6πιστονα xyz motul 600 rbf μου βαζω...
Old 04-18-2012, 06:38 AM
  #46  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λοιπον ερωτηση και απορεια που ειχαμε με τον Fun σημερα μιας που δεν ειμαι και εγω απολυτως σιγουρος.
Καταρχας ποσα ml χρειαζομαστε για αλλαγη υγρων. Πανω απο 500ml δηλαδη?

Και η επομενη και πιο σημαντικη ερωτηση. Ληγουν τα υγρα φρενων μεσα στο δοχειο τους. Μια που τα ΑΤΕ ειναι λιτρου μου εχει μεινει εμενα αλλα τα χω κανα χρονο, μπορει και παραπανω. Τα κοιταξα τωρα γιατι νομιζα οτι ειχαν ημ.ληξεις αλλα τελικα Χρηστο ειχα αδικο, δεν εχουν πανω κατι τετοιο. Λετε να κανουν η μπα?

Για καλο και για κακο εγω πηρα Motul και μου ειπαν οτι δεν παιζει να ξαναφερουν SuperBlue γενικως. ΑΥΤΑ!


Old 04-18-2012, 07:27 AM
  #47  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by eddiex
Λοιπον ερωτηση και απορεια που ειχαμε με τον Fun σημερα μιας που δεν ειμαι και εγω απολυτως σιγουρος.
Καταρχας ποσα ml χρειαζομαστε για αλλαγη υγρων. Πανω απο 500ml δηλαδη?

Και η επομενη και πιο σημαντικη ερωτηση. Ληγουν τα υγρα φρενων μεσα στο δοχειο τους. Μια που τα ΑΤΕ ειναι λιτρου μου εχει μεινει εμενα αλλα τα χω κανα χρονο, μπορει και παραπανω. Τα κοιταξα τωρα γιατι νομιζα οτι ειχαν ημ.ληξεις αλλα τελικα Χρηστο ειχα αδικο, δεν εχουν πανω κατι τετοιο. Λετε να κανουν η μπα?

Για καλο και για κακο εγω πηρα Motul και μου ειπαν οτι δεν παιζει να ξαναφερουν SuperBlue γενικως. ΑΥΤΑ!
Θεοδόση μετά από ψάξιμο πρέπει να παίρνει όλο το σύστημα 0.48 λίτρα. Και δεν πιστεύω και εγώ να λίγουν τα υγρά απλά αλοιώνονται όταν τα φοράμε από τις θερμοκρασίες
Old 04-18-2012, 08:03 AM
  #48  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αν θυμάμαι καλά, κάτι παίζει με τα ανοιχτά δοχεία υγρών φρένων και τις υγρασίες που πέρνουν αυτά.
Old 04-18-2012, 09:34 AM
  #49  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by eddiex
Λοιπον ερωτηση και απορεια που ειχαμε με τον Fun σημερα μιας που δεν ειμαι και εγω απολυτως σιγουρος.
Καταρχας ποσα ml χρειαζομαστε για αλλαγη υγρων. Πανω απο 500ml δηλαδη?

Και η επομενη και πιο σημαντικη ερωτηση. Ληγουν τα υγρα φρενων μεσα στο δοχειο τους. Μια που τα ΑΤΕ ειναι λιτρου μου εχει μεινει εμενα αλλα τα χω κανα χρονο, μπορει και παραπανω. Τα κοιταξα τωρα γιατι νομιζα οτι ειχαν ημ.ληξεις αλλα τελικα Χρηστο ειχα αδικο, δεν εχουν πανω κατι τετοιο. Λετε να κανουν η μπα?

Για καλο και για κακο εγω πηρα Motul και μου ειπαν οτι δεν παιζει να ξαναφερουν SuperBlue γενικως. ΑΥΤΑ!
Ate Blue Racing τέλος πια και επίσημα.
Αντικαταστάτης τους το Ate Type 200 Racing Brake Fluid το οποίο έχει πανομοιότυπες ιδιότητες (ίδια σημεία βρασμού) με το ATE Blue Racing με τη μόνη διαφορά στο χρώμα (νομίζω το 200αρι είναι πορτοκαλί)
Η ποσότητα που διατίθεται στην αγορά θα αρχίσει να μειώνεται από την ίδια την εταιρεία καθότι το ATE Blue Racing για ΚΑΠΟΙΑ αυτοκίνητα κρίθηκε διαβρωτικό. Ο αντικαταστάτης του προτείνεται πια επίσημα από την ίδια την ΑΤΕ για αυτό το λόγο. Τα πράγματα έχουν σοβαρέψει με τις εγκρίσεις τύπου.
Με 1 λίτρο κάνει κάποιος την δουλειά του και του μένει ελάχιστο και γιατί λέω ελάχιστο, γιατί για να φύγει εντελώς το παλιό υγρό χρειάζεται αρκετά πατήματα κατά την εξαέρωση.

Υγρά φρένων που έχουν μένει ανoικτα πάνω από 10 μήνες είναι για πέταμα (βασικά κάποια είναι για πέταμα και από τους 6 μήνες πχ Motul RBF αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Για κάθε χρόνο που περναει ακόμα και στο παγουράκι του αυτοκινήτου αυξάνεται το επίπεδο της υγρασίας τους κατά 3,5%.
Καλό είναι για τα υγρά φρένων αν ειδικά τα τελευταία πιέζονται να ακολουθούνται ρητά οι οδηγίες του κατασκευαστή πχ για τα Motul RBF η ίδια η Motul δίνει χρονικό διάστημα αντικατάστασης 12 με 18 μήνες max ανάλογα την περιοχή που βρίσκεται το αυτοκίνητο.

Προσωπική εμπειρία:
Τα Motul τα άλλαξα στο εξάμηνο, είτε το πετάλι του φρένου πατούσα είτε ένα σφουγγάρι το ίδιο και το αυτό ήταν.
Αντικαταστάτης τους κρίθηκε το Castrol SRF το οποίο για 18 μήνες λειτούργησε ΑΨΟΓΑ μέχρι που αποκλειστικά και μόνο λογω κόστους αντικαταστάθηκε από τα Ate Type 200 Racing Brake Fluid για τα οποία η ίδια η ΑΤΕ δίνει διάστημα αλλαγής 3 χρόνια!!!
Old 04-18-2012, 09:38 AM
  #50  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Μπράβο ρε Γιαννάρα. Ωραίο και κατατοπιστικό ποστ


Quick Reply: Υγρα φρένων



All times are GMT -8. The time now is 12:11 PM.