Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Γενικές Παρατηρήσεις για τα φρένα μας

Thread Tools
 
Old 09-18-2012, 01:38 AM
  #21  

 
papdoc's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 141
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
Πέρα από σωληνάκια-τακάκια-υγρά αν θες δοκίμασε στην επόμενη αλλαγή ελαστικών να βάλεις κάποιο καλό λαστιχάκι(ημισλίκ κατά προτίμηση) σε διάσταση 225.Εγώ είδα αισθητή διαφορά τόσο σε φρενάρισμα όσο και στο στρίψιμο με τον περιορισμό της υποστροφής.
Μέσα στις επόμενες ημέρες θα μπουν τα 8άρια (225 μπροστά/255 πίσω).


Originally Posted by eddiex
Originally Posted by Tazio' timestamp='1347957380' post='22019566

Yellowstuff Δημήτρη έβαλες μπρος-πίσω;Μπορείς να αναφέρεις κόστος;
Μπραβο γιατι θελω και εγω
Τα πλήρωσα 208 ευρώ (τελική τιμή), από ebcbrakeshop.co.uk. Δεν μπορείς να ολοκληρώσεις την παραγγελία για Ελλάδα μέσα από το site (πρέπει να τους στείλεις mail), επειδή έχουν όριο τα 31.5 κιλά για το πακέτο που μπορούν να στείλουν, και για να μην μπλέκουν έχουν αφαιρέσει την Ελλάδα (και πιθανόν και άλλες χώρες). Γι'αυτό και χρεώνουν 35 λίρες μεταφορικά ότι και να σου στείλουν, αρκεί να είναι μέχρι 31.5 κιλά. Δηλαδή και δίσκους μπρος-πίσω να είχα πάρει, πάλι τα ίδια μεταφορικά θα πλήρωνα. Για δύο σετ τακάκια δεν συμφέρει λοιπόν (βρίσκεις και με πολύ φθηνότερα μεταφορικά, από Αγγλία πάλι), αλλά αν αγοράσουν 2-3 άτομα διάφορα πράγματα τότε αλλάζει το πράγμα.
Old 09-18-2012, 01:39 AM
  #22  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παμε για YellowStuff Και Ducts. Τα αλλα θα ερχονται και ΜΑΚΗ, αυτου που ειπαμε δες! Αντε να γουσταρουμε λιγο!
Old 09-18-2012, 02:46 AM
  #23  

 
papdoc's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 141
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
Σε σχέση με τα carbotech XP8 που φοράω μπροστά εγώ κι έχεις εμπειρία κι απ'το NC τα yellowstuff τα βρίσκεις ανώτερα;
Ανώτερα δεν μπορώ να τα χαρακτηρίσω τα Yellowstuff (δυσκολεύομαι γιατί αγαπάω τα CT ), αλλά σίγουρα δεν είναι κατώτερα. Είναι όμως εντελώς διαφορετικά. Στα carbotech, το αρχικό bite είναι έτη φωτός καλύτερο από τα YS. Όμως τα carbotech πάσχουν στο modulation. Στα CT το φρένο μοιάζει με διακόπτη on-off, ενώ στα yellowstuff το φρένο είναι προοδευτικό, έχεις πολλές ενδιάμεσες θέσεις, με αποτέλεσμα το ότι για να φρενάρεις πολύ πρέπει να πατήσεις δυνατά και βαθιά το πεντάλ. Αυτό ίσως ξενερώσει κάποιον που έχει συνηθίσει να χαϊδεύει το πεντάλ στα CT και να κολλάει η μούρη του στο παρμπρίζ. Όμως στην πίστα είδα ότι το αυξημένο modulation των YS είναι σαφές πλεονέκτημα. Σαν αποτελεσματικότητα είναι ισάξια με τα CT, έχω κάνει μια πρόχειρη σύγκριση βάση τηλεμετρίας εδώ. Σαν αντοχή, κατάφερα να έχω fade με τα XP-8 στο τελευταίο GTCC στα Μέγαρα. Με τα YS δεν το κατόρθωσα ακόμα.
Old 09-18-2012, 02:55 AM
  #24  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ενδιαφέροντα αυτά για ένα τόσο πιο φθηνό τακάκι από τα XP8..Με τα ίδια λεφτά που έβαλα τα μπροστά XP8 στα YS έχεις δώρο τα πίσω..
Ισχύει όμως ότι δεν είναι το ίδιο φιλικά με τους δίσκους όπως τα CB;

Ψηλέ ξανθέ αντί να χάνεις τον χρόνο σου με τακάκια από τάπερ μήπως να δοκιμάσεις ένα τέτοιο τακάκι και να ξαναμιλήσουμε για φρένα μετά;
Old 09-18-2012, 03:07 AM
  #25  

 
papdoc's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 141
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
Ισχύει όμως ότι δεν είναι το ίδιο φιλικά με τους δίσκους όπως τα CB;
Είναι πολύ πιο φιλικά με τους δίσκους σε σχέση με τα XP-8.
Old 09-18-2012, 04:20 AM
  #26  

 
Colin mc rae's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,046
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by Tazio
Ενδιαφέροντα αυτά για ένα τόσο πιο φθηνό τακάκι από τα XP8..Με τα ίδια λεφτά που έβαλα τα μπροστά XP8 στα YS έχεις δώρο τα πίσω..
Ισχύει όμως ότι δεν είναι το ίδιο φιλικά με τους δίσκους όπως τα CB;

Ψηλέ ξανθέ αντί να χάνεις τον χρόνο σου με τακάκια από τάπερ μήπως να δοκιμάσεις ένα τέτοιο τακάκι και να ξαναμιλήσουμε για φρένα μετά;
Εγω οταν μιλουσα για τα ebc οτι ειναι μακραν απο τα καλυτερα που εχω βαλει.....Κανεις δεν εδινε σημασια!!!Σιγα τα τακακια λεγανε μερικοι βεβαια ειχα τα red αλλα δεν με κρεμασαν πουθενα μα πουθενα!!!Φιλος που τα εχει σε nc 1.8 προσκυναει τακακι......
Old 09-18-2012, 04:30 AM
  #27  

 
papdoc's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 141
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Colin mc rae
βεβαια ειχα τα red αλλα δεν με κρεμασαν πουθενα μα πουθενα!!!
Τα red τα είχα φορέσει για κάποιες ημέρες και έτρεξα με αυτά στο GTCC της Τρίπολης τον Απρίλιο, επειδή είχα ξεμείνει από yellow. Ωραιότατο τακάκι ήταν και αυτό, και στους 3 γύρους του GTCC δεν πρόλαβε να κάνει fade (το οποίο αναπόφευκτα θα έρχεται αρκετά νωρίτερα σε σχέση με τα yellow). Για κάποιον που δεν πάει σε πίστες, μάλλον είναι ακόμα καλύτερη επιλογή σε σχέση με τα κίτρινα.
Old 09-18-2012, 06:16 AM
  #28  

Thread Starter
 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
Ψηλέ ξανθέ αντί να χάνεις τον χρόνο σου με τακάκια από τάπερ μήπως να δοκιμάσεις ένα τέτοιο τακάκι και να ξαναμιλήσουμε για φρένα μετά;
οδηγησα το δικο σου στον δρομο, του nabu στις σερρες και του αλεξη στο hungaroring...επισης ειδα και τηλεμετρια μου συγκρινοντας φρεναρισματα απο nabu kai ntz λες το προβλημα μου να ειναι τα 100-200 ευρω που θα δωσω για τακακια?

μεγαρα δεν πιστευω να παω και αν παω θα κανω το χαβαλε μου,οσο για το βουνο δεν θα σκοτωθουμε κιολας για να μεινω ντε και καλα απο φρενα που δεν εχω μεινει και ποτε...αλλα οπως ειπα καποιοι πανε πολυ γρηγοροτερα και πιεζουν πολυ παραπανω απο εμενα οποτε τι να τα κανω τα φρενα οταν παω αργα?

εχε υποψη σου παντως οτι το σ2000 εχει μεγαλη ικανοτητα φρεναρισματος με το μοτερ...εσυ νομιζεις οτι το εκμεταλλευεσαι με τον τροπο που οδηγας?...

α και περιμενω το βιντεακι μου απο hungaroring ακομα...


Old 09-18-2012, 06:41 AM
  #29  
Registered User

 
nikthegrek's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: thessaloniki
Posts: 1,407
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ο κωστακης παει αργα,,τ ακουσαμε κι αυτο..

μαλλον πρεπει να πεις οτι δεν πατας τοσο πολυ το μεσαιο πενταλ..

οπως λεει και ο καταραμενος..το δεξι πεταλ του φρενου..τερμααααα!!!
Old 09-23-2012, 04:38 AM
  #30  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
Όπως ήδη έχω γράψει, με τα μαμά φρένα του S2000 δεν πας πουθενά.

http://www.papdoc.gr/?p=1008

Αυτό σηκώνει πόλεμο kosdali...Ο Τσατσίγια ήδη έχει ξεθάψει το τσεκούρι του πολέμου..

Can I play … ?



Αυτό είναι το ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ σύστημα φρένων του τελευταίου Type R (FD2)














Αυτό είναι επίσης το μαμά σύστημα φρένων του Integra type R (DC5)








Για το S2000, φωτο δεν βάζω, πιστεύω λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε πως είναι.

Με όλα τα παραπάνω αναρωτιέται κανείς γιατί τέτοια περιθωριοποίηση στο (απο)παίδί του Shigeru Uehara. Τσιγκουνιά ? Η όλα αυτά επειδή μας λείπει ένα γράμμα χρώματος κόκκινο … R ….

Δηλαδή οι ιθύνοντες της εξέλιξης αυτού του αυτοκινήτου δεν είχαν στο μυαλό τους την heavy duty track χρήση. Από όσο γνωρίζω και στο πιο trackday oriented S2000 CR δεν έχει αλλάξει κάτι σε αυτόν τον τομέα…

Εγώ μέχρι στιγμής είχα:

1. Μαμά ΑΡ1 τακάκι με μαμά δίσκο : Έφυγε άκλαυτο σε ένα Μέγαρο με fade

2. Μαμά ΑΡ2 τακάκι με μαμά δίσκο: Χρειάστηκε και Μέγαρο και βουνό αυτό, αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο, μάλιστα στο βουνό με άφησε σε απαιτητικό downhill με φρεναρίσματα και με το σασ(ζ)μαν.

3. Ferodo ds2500 τακάκι με μαμά δίσκο: Δεν πρόλαβε να εμφανίσει fade έφυγε άκλαυτος ο μαμά δίσκος

4. Seido-ya τακάκι με Js racing δίσκο: Εδώ ήταν η πρώτη φορά που λέω “Ωπα, … κάτι κάναμε”. Φρενάρισμα on/off ,καθόλου modulation, φρενάρισμα από τα πολλά χλμ μου έδινε την εντύπωση ότι ο μπροστά προφυλακτήρας θα ακουμπήσει έδαφος. Χρειάστηκε ένα Μέγαρο με 400 άλογα (περίπου) και 40 γύρους για να αλλάξουν χρώμα. Πιστεύω ότι αν η ψύξη ήταν καλύτερη θα την είχε γλυτώσει …

Τώρα, από το καλοκαίρι, σειρά έχει πάρει ένα σετ της EBC Yellowstuff το οποίο μέχρι στιγμής έχει δει μόνο κομπρεσοράτους καρτόδρομους. Δεν τρέφω αυταπάτες ότι στην πρώτη δυσκολία θα μου λιποθυμήσουν και αυτά, αλλά παρ όλα αυτά πολυπίστονα δεν βάζω. Αφενός μεν λογω κόστους για ένα ΚΑΛΟ ΒΒΚ πχ. Brembo και αφετέρου λογω spacers (δεν τους συμπαθώ).

Μετά τα EBC YS θα επιστρέψω σε Honda σεταπ (μετά και την συμβουλή του φίλου kosdali, ευχαριστώ φιλλλαρακι) σε συνδυασμό με ducts και τέλος, τουλάχιστον με 80 -100 ευρώ θα έχω φρέσκα φρένα και έναν ακόμα λογο να αραιώσω από τις πίστες.



Σημείωση: Σε κάθε σεταπ είχα “φρέσκα” υγρά φρένων (Motul,Ate Blue κλτ), σωληνάκια αεροπορικού και φρενάρισμα με το μοτέρ ( που πήγαινε σύννεφο)


Quick Reply: Γενικές Παρατηρήσεις για τα φρένα μας



All times are GMT -8. The time now is 02:28 PM.